Antalya Meme Küçültme Nedir_ Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadardır?

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Meme küçültme ameliyatı kişinin vücuduna göre büyük olan memelerinin normal ölçülere getirilmesi amacıyla yapılan ameliyattır.

Antalya-meme-kücültme Meme büyüklüğünün sebepleri nelerdir?

Meme büyüklüğünün en sık sebebi ailesel faktörlerdir. Bunun dışında kilo alımı, hormonal bozukluklar, gebelik, emzirme ve çeşitli meme hastalıklarına bağlı olarak memelerde büyüme görülür.

Meme büyüklüğü estetik bir sorun mudur?

Meme büyüklüğü estetik bir sorun olmaktan ziyade bir sağlık sorunudur. Büyük memeler boyuna ve sırta hatırı sayılır bir yük bindirir. Buna bağlı olarak hastalarda tedaviye dirençli omuz ve sırt ağrıları, boyun omurlarında düzleşme ve şekil bozukluğu oluşur. Hastaların çoğu yıllarca omuz ve sırt ağrıları çeker, fizik tedavi alır ve bir sürü ilaç kullanmak zorunda kalırlar.

İri memeli kişiler sütyen kullandıklarında omuzlarda özellikle sütyen askısının geçtiği yerlerde çökmeler ve deformiteler oluşur.

Bu kişilerin meme altlarında ve meme aralarında özelikle yaz aylarında ciddi rahatsızlık veren pişikler, mantar enfeksiyonları ve kötü kokular oluşur.

Memelerin büyüklüğü özellikle ergenlik ve genç kızlık dönemlerinde kişilerin sosyal hayatlarında çok ciddi sıkıntılar yaşamalarına neden olur.

İri memeleri olan bayanlar uygun kıyafet bulmakta zorlanır, kol hareketlerinde kısıtlılık yaşar hatta sırt üstü yatarken solunum sıkıntısı yaşayıp boğulur gibi olduklarını ifade edenler vardır.

Meme küçültme ameliyatı hangi teknikle yapılır?

Meme küçültme ameliyatında kişinin vücuduna uygun bir miktarda meme dokusu bırakılarak fazla olan meme dokularını çıkarılır. Sarkmış haldeki memeler gövde üzerinde olmaları gereken yere yerleştirilerek dikleşme ve toparlanma sağlanır. Meme küçültme ameliyatlarında, menapozdaki hastalarımızda bile meme başını ve süt kanallarını koruyucu teknikle küçültme yapmayı tercih ediyorum çünkü doğala en yakın memeyi bu şekilde elde edebiliyoruz.

Meme küçültme ameliyat öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde hastalara kan tahlilleri yapılarak kan seviyeleri, karaciğer, böbrek fonksiyon testleri, pıhtılaşma değerleri ve bulaşıcı hastalık açısından taramaları yapılır. Akciğer filmi çekilerek akciğerlerin durumuna, EKG (elektrokardiyografi) çekilerek kalp ritmine ve kardiak durumuna bakılır. Bunun yanı sıra kişinin ek bir hastalığı varsa hastalığıyla ilgili testler yapılır ve gerek görülürse ilgili bölümden ameliyat olmasına engel bir durumu olup olmadığına dair görüş alınır.

Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkileyen bir faktördür. Ameliyat olacak tüm hastalarımıza ameliyattan en az 1 hafta önce sigarayı bırakmalarını öneriyoruz.

Kişilerin ameliyat öncesi kan cı ilaçları ve bitkisel takviyeleri bırakmaları gerekmektedir. Bu ilaçları bırakmalarına bir engelleri olup olmadığını ilacı tavsiye eden bölüme danışarak bıraktırıyoruz.

Meme Dikleştirme ile Meme büyütme makalelerimizi de mutlaka okumalısınız.

Meme küçültme ameliyatları memenin büyüklüğüne göre 2-4 saat sürer.

Meme küçültme ameliyatlarından sonra genellikle hastayı aynı gün taburcu edebiliyoruz. Eğer hastalarda anesteziye bağlı bulantı kusma, baş dönmesi ve ameliyata bağlı şişlik ağrı gibi kendilerini rahatsız hissedecekleri durumlar olursa hastanede 1 gün takip etmeyi uygun görüyoruz.

Meme küçültme ameliyatlarından sonra memeler yaklaşık 10 günde iyileşir.

Meme küçültme ameliyatından sonra sosyal hayata ve iş yaşamına ne zaman dönülebilir?

Meme küçültme ameliyatından sonra kişiler yaklaşık 1 haftada normal sosyal hayatlarına dönebilirler. Ağır spor hareketlerine de yaklaşık 1 ay sonra başlamalarını öneriyoruz. Eğer aşırı fiziksel güç harcamadıkları bir işleri varsa iş hayatına 1 hafta sonra dönebilirler. Fiziksel aktivite gerektiren işi olan hastalara ise 2-3 hafta beklemelerini öneriyoruz.

Meme küçültme ameliyatından sonra ne kadar iz kalır?

Meme küçültme ameliyatından sonra genellikle ters T şeklinde izler kalır. Ters T tekniğinde; meme başının çevresinde, meme başından aşağı doğru inen hatta ve meme altı olukta izler kalır. Bu izler ilk başlarda kırmızı renkte ve belirgin iken zamanla cilt rengini alır ve belirginliği azalır.

Meme küçültme ameliyatı izlerini tamamen geçirmek mümkün müdür?

Tüm ameliyatlarda izleri tamamen geçirmek mümkün değildir ama izlerin belirginliğini azaltmak için kullandığımız krem ve medikal malzemeler vardır. Bunları önerilerimiz doğrultusunda kullanan hastalarda izlerin belirginliği ciddi oranda azalmaktadır.