Antalya Meme Dikleştirme Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadardır?

Meme dikleştirme ameliyatı nedir?

Memeler normalde ön gövdede 2-4 kaburgalar hizasındaki alanda yer alır. İç kısımda sternum kemiğinin lateralinden başlar, yanlarda ön koltuk altı hattı çizgisini bir miktar geçecek şekilde sonlanır. Normalde meme altındaki katlantı 1 parmak civarında olmalıdır. Meme başınında hafif dışarı ve karşıya bakması gereklidir. Eğer meme altı katlantı 1cm den fazla ise ve meme başları tam karşıya değil de aşağıya doğru bakıyorsa meme sarkıklığından (meme pitozu) bahsedebiliriz. Bu bulguları olan kişilerde memenin normal pozisyonuna taşınması için yapılan ameliyatlara meme dikleştirme ameliyatı denir.

Antalya-meme-diklestirme Meme sarkıklığının sebepleri nelerdir?

Meme sarkıklığının en sık sebebi gebelik ve emzirmeye bağlı oluşan sarkmalardır. Ayrıca kilo kayıplarında ve genetik olarak esnek deri yapısına sahip kişilerde de meme sarkması görülmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı hangi teknikle yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatları birkaç teknikle yapılmaktadır. Mevcut sarkıklığa göre bazı hastalarda sadece meme başının çevresinden yapılan toparlama dikleştirme ameliyatı yeterli olurken bazı hastalarda da meme altında yapılan deri eksizyonları ile dikleştirme işlemi yapılabilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde hastalara kan tahlilleri yapılarak kan seviyeleri, karaciğer, böbrek fonksiyon testleri, pıhtılaşma değerleri ve bulaşıcı hastalık açısından taramaları yapılır. Akciğer filmi çekilerek akciğerlerin durumuna, EKG (elektrokardiyografi) çekilerek kalp ritmine ve kardiak durumuna bakılır. Bunun yanı sıra kişinin ek bir hastalığı varsa hastalığıyla ilgili testler yapılır ve gerek görülürse ilgili bölümden ameliyat olmasına engel bir durumu olup olmadığına dair görüş alınır.

Meme büyütme ile Meme küçültme makalelerimizi de mutlaka okumalısınız.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
  • Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza danışarak en 7-10 gün önce bırakmanız gerekir.
  • Bazı ilaçların ve vitaminlerin kan sulandırıcı etkileri vardır ve ameliyat esnasında ve iyileşme döneminde kanamaları arttırabilir. Kullandığınız ilaçları, besin takviyelerini, zayıflama çaylarını doktorunuza bildirmeniz son derece önemlidir.
  • Herhangi bir maddeye veya ilaca allerjiniz varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.
  • Sigara kullanan hastaların ameliyattan en az 3 hafta önce sigarayı bırakmalarını öneriyoruz.
  • Ameliyattan bir hafta öncesine kadar alkol kullanılmamalıdır.
  • Ameliyattan en az 6 saat öncesinden itibaren hastanın aç olması gereklidir.
  • Ameliyata gelirken doktorunuzun sizden istediği tetkikleri (tomografi, ultrasound, mamografi) mutlaka yanınızda getiriniz.
  • Ameliyata gelirken makyaj yapmayın, takı takmayın ve oje sürmeyin, değerli eşyalarınızı lütfen yanınızda getirmeyin.

Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık olarak 1-3 saat sürer.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra genellikle hastalar aynı gün taburcu edilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra iyileşme yaklaşık yaklaşık 10 gün sürer.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra sosyal hayata ve iş yaşamına ne zaman dönülebilir?

Meme diklşetirme ameliyatı yapılan hastalar 3 günden itibaren sosyal hayatlarına dönerler. Aşırı fiziksel aktive gerektiren bir işleri yoksa 5 günden itibaren iş hayatlarına dönebilirler.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra ne kadar iz kalır?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra uygulanan ameliyat tekniğine göre farklı alanlarda izler kalır. Sadece meme başı yukarı taşınarak dikleştirme yapılan ameliyatlarda meme başı çevresinde izler kalır. Deri çıkarılması gereken ameliyatlarda ise ters T dediğimiz izler kalmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası oluşan izlerini geçirmek mümkün müdür?

Tüm ameliyatlarda ameliyata bağlı oluşan oluşan izleri tamamen kaybetmek mümkün değildir Ancak izlerin belirginliğini azaltma ve dikiş alanlarının kabarmasını önlemek için önerdiğimiz kremler ve tedaviler vardır.