Uyluk Germe

Uyluk germe ameliyatı nedir?

Uyluk germe ameliyatı üst bacağın iç kısımlarında yer alan deri sarkmalarının giderilmesi amacıyla yapılan estetik cerrahi uygulamasıdır. Eğer uyluk bölgesinde yağ birikimleri varsa aynı seansta yağ alma (liposuction) uygulaması da yapılabilir

antalya-uyluk-germe Uyluk bölgesinde deri neden sarkar?

Uyluk bölgesinde deri sakmaları en sık aşırı kilo kayıpları sonrasında oluşur. Bunun dışında yaşlanmaya bağlı derideki kollajen kayıpları ve gebelikte de uyluk bölgesi derisinde deri sarkmalarına ve katlantılara neden olabilir

Uyluk germe ameliyatı hangi teknikle yapılır?

Kasık bölgesinden yapılan kesilerle uyluk iç bölgesindeki deri fazlalıkları yukarı doğru gerdirilir. Kesi izleri uyluk iç kısmında ve kasık bölgelerinde kaldığı için bikini içine saklanabilir.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
  • Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza danışarak en 7-10 gün önce bırakmanız gerekir
  • Bazı ilaçların ve vitaminlerin kan sulandırıcı etkileri vardır ve ameliyat esnasında ve iyileşme döneminde kanamaları arttırabilir. Kullandığınız ilaçları, besin takviyelerini, zayıflama çaylarını doktorunuza bildirmeniz son derece önemlidir.
  • Herhangi bir maddeye veya ilaca allerjiniz varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.
  • Sigara kullanan hastaların ameliyattan en az 3 hafta önce sigarayı bırakmalarını öneriyoruz.
  • Ameliyattan bir hafta öncesine kadar alkol kullanılmamalıdır.
  • Ameliyattan en az 6 saat öncesinden itibaren hastanın aç olması gereklidir.
  • Ameliyata gelirken doktorunuzun sizden istediği tetkikleri (tomografi, ultrasound, mamografi) mutlaka yanınızda getiriniz.
  • Ameliyata gelirken makyaj yapmayın, takı takmayın ve oje sürmeyin, değerli eşyalarınızı lütfen yanınızda getirmeyin.
Uyluk germe ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Uyluk germe ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde hastalara kan tahlilleri yapılarak kan seviyeleri, karaciğer, böbrek fonksiyon testleri, pıhtılaşma değerleri ve bulaşıcı hastalık açısından taramaları yapılır. Akciğer filmi çekilerek akciğerlerin durumuna, EKG (elektrokardiyografi) çekilerek kalp ritmine ve kardiak durumuna bakılır. Bunun yanı sıra kişinin ek bir hastalığı varsa hastalığıyla ilgili testler yapılır ve gerek görülürse ilgili bölümden ameliyat olmasına engel bir durumu olup olmadığına dair görüş alınır.

Uyluk germe ameliyatı yaklaşık 1-2 saat sürer.

Uyluk germe ameliyatında 1 gün hastanede kalmak yeterlidir.

Uyluk germe ameliyatından sonra ortalama iyileşme süresi 15 gündür.

Uyluk germe ameliyatından sonra sosyal hayata ve iş yaşamına ne zaman dönülebilir?

Uyluk germe yapılan hastalar yaklaşık 1 haftada sosyal yaşamlarına dönebilirler. İş yaşamına dönme süreci ise iki haftayı alabilir.

Uyluk germe ameliyatından sonra ne kadar iz kalır?

Uyluk germe ameliyatında uyluğun iç kısmında önde kasığa doğru arkada popo altı katlantı alanına doğru uzanan izler kalır. Bu izler genellikle bikini hattının içinde yer almaktadır.

Uyluk germe ameliyatının izlerini geçirmek mümkün müdür?

İzleri tamamen kaybetmek mümkün değildir ancak zamanla dikiş yerleri cilt rengine yaklaşır ve izlerin belirginliği azalır.