Dolgu

Dolgu nedir?

Estetik alanda özellikle son yıllarda yoğun olarak kullanılan dolgular, deride oluşan kırışıklıkları gidermek, hacim kayıplarını doldurmak ve çökmeleri gidermek için kullanılan maddelerdir. Dolgu uygulamaları sayesinde yaşlanma belirtileri giderilebilir, daha genç ve kırışıkları olmayan diri bir cilt elde edilebilir.

Antalya-dolgu En sık kullanılan dolgu madddesi nedir?

Günümüzde en sık olarak kullanılan dolgular hyaluronik asit içeren dolgulardır. Hyaluronik asit derimizin doğal yapısında bulunan bir glikozaminoglikandır ve deriye dolgunluk ve hacim verirken deriden kollajen salınımını arttırmaktadır. Dolgu maddeleri içindeki hyaluronik asitler laboratuvar ortamında Staphylococcus equine bakterisi tarafından üretilerek elde edilmektedir.

Yüz gençleştirme amacıyla hangi bölgelerde dolgu kullanılır?

Kaş çatma bölgesindeki çökmeleri, burun kenarından dudak kenarına doğru inen nazolabial katlantıları, alın ve göz çevresinde yer alan kırışıklık çizgileri açmak, yanaklardaki hacim kayıplarını gidermek için dolgular kullanılmaktadır. Kırışıklı giderme amacının dışında burun şekillendirme, yanaklara ve elmacık kemiklerine hacim vermek ve çene şekillendirmek amaçlarıyla da dolgu uygulamaları yapılmaktadır.

Dolgu uygulaması yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Hyaluronik asit, allerji reaksiyon oluşturmayan vücut ile biyo uyumluluğu olan bir maddedir.

Dolgu uygulamaları enjektör veya kanüllerle yapılmaktadır. Enjeksiyon esnasında mink kanamalar olabilir. Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız dolgu uygulamasından sonra beklenenden daha fazla şişlik ve morluğunuz olabilir. Kullandığınız ilaçlarla ilgili doktorunuza mutlaka bilgi veriniz.

Herhangi bir maddeye veya ilaca allerjiniz varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz.

Dolgu uygulaması ne kadar sürer?

Dolgular kısa sürede uygulanabilen maddelerdir. Uygulanacak alana göre 5-20 dakikada işlem bitirilebilir.

Uygulanan alanlara göre dolgu yoğunlukları değişmektedir. İnce dolgular daha çok göz çevresine, dudağa ve yüzdeki ince kırışıklıklara yapılır ve kalıcılığı 9-12 aydır. Daha kalın dolgular derin kırışıklık ve çökmeleri gidermek amacıyla kullanılırlar ve kalıcılıkları yaklaşık 12-24 aydır.

Dolgu uygulamalarından sonra bir miktar şişlik ve belki morlukların oluşması beklenen şeylerdir. Bu şişlik ve morlukların oranı kişiden kişiye ve yapılan alana göre değişebilir. Gözaltı alanlar ve dudaklar diğer yüz bölgelerine göre daha fazla şişme ve morarmaya meyillidir.

Dolgu uygulamalarında uygulama öncesinde uyuşturucu kremler veya lokal uyuşturucu ilaçlar kullanılarak işlem esnasında ağrı hissi en aza indirilir.