Karın Germe Nedir? Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı nedir?

Karın germe ameliyatı karın bölgesindeki deri ve yağ fazlalıklarının alındığı, kas gevşekliklerinin sıklaştırıldığı estetik ameliyattır.

Antalya-Karın-Germe Karın bölgesinde sarkma ve yağlanmanın sebepleri nelerdir?

Gebelik, kilo alıp vermeler, spor alışkanlığının olmaması ve genetik yapıya bağlı olarak karın kaslarında gevşeme ve karın cildinde sarkma meydana gelir. Beraberinde kişide kilo fazlalığı varsa ön gövde, bel kenarları, yanlar ve pubis üzerinde yağ birikimleri olmaktadır. Karın germe ameliyatı esnasında yağ fazlalıkları da yağ alma (liposuction) işlemiyle giderilerek estetik açıdan daha güzel görünen bir karın elde edilir.

Karın germe ameliyatı hangi teknikle yapılır?

Karın germe ameliyatları 2 yöntemle yapılabilir;

  • Tam karın germe (abdominoplasti)
  • Kısmi karın germe (mini abdominoplasti)

Tam karın germe ameliyatında sezeryan hattı boyunca yanlara doğru uzanan kesiler yapılarak cilt ve cilt altı dokular karın kasları üzerinden kaldırılır. Bu esnada göbek aynı yerinde kalır. Yanlarda kaburga hattı, önde sternum denilen göğüs kemiğine kadar kaldırılan cilt ve cilt altı doku aşağı doğru gerdirilerek fazla kısımlar çıkarılır. Aynı seansta karın kaslarında ayrılma veya gevşeme varsa dikişler yardımıyla bunlar da sıklaştırılıp gerdirilir.

Kısmi Karın germe ameliyatında ise göbek hattı üzerine çıkılmaz. Göbek altında kalan kalan deri ve yağ fazlalıkları alınır.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
  • Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza danışarak en 7-10 gün önce bırakmanız gerekir.
  • Bazı ilaçların ve vitaminlerin kan sulandırıcı etkileri vardır ve ameliyat esnasında ve iyileşme döneminde kanamaları arttırabilir. Kullandığınız ilaçları, besin takviyelerini, zayıflama çaylarını doktorunuza bildirmeniz son derece önemlidir.
  • Herhangi bir maddeye veya ilaca allerjiniz varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.
  • Sigara kullanan hastaların ameliyattan en az 3 hafta önce sigarayı bırakmalarını öneriyoruz.
  • Ameliyattan bir hafta öncesine kadar alkol kullanılmamalıdır.
  • Ameliyattan en az 6 saat öncesinden itibaren hastanın aç olması gereklidir.
  • Ameliyata gelirken doktorunuzun sizden istediği tetkikleri (tomografi, ultrasound, mamografi) mutlaka yanınızda getiriniz.
  • Ameliyata gelirken makyaj yapmayın, takı takmayın ve oje sürmeyin, değerli eşyalarınızı lütfen yanınızda getirmeyin.
Karın germe ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde hastalara kan tahlilleri yapılarak kan seviyeleri, karaciğer, böbrek fonksiyon testleri, pıhtılaşma değerleri ve bulaşıcı hastalık açısından taramaları yapılır. Akciğer filmi çekilerek akciğerlerin durumuna, EKG (elektrokardiyografi) çekilerek kalp ritmine ve kardiak durumuna bakılır. Bunun yanı sıra kişinin ek bir hastalığı varsa hastalığıyla ilgili testler yapılır ve gerek görülürse ilgili bölümden ameliyat olmasına engel bir durumu olup olmadığına dair görüş alınır.

Karın germe ameliyatı ortalama 1,5-2,5 saat sürer. Eğer göbek hattı üzerine çıkılmayacaksa ve kas sıklaştırma işlemine ihtiyaç yoksa mini karın germe ameliyatı planlanabilir. Mini karın germe ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir.

Karın germe ameliyatından sonra kişiler genellikle 1 gün hastanede kalmaktadır

Karın germe ameliyatından sonra ilk birkaç gün sıkıntılı olabilmektedir. Ağrılar 4-5 gün sonra belirgin olarak azalır ve 10. Günden sonra tama yakın derecede geçer.

Karın germe ameliyatı geçiren kişiler sosyal hayata ve iş yaşamına ne zaman dönebilirler?

Karın germe ameliyatı geçiren kişiler 4-5 gün sonra sosyal ortamlarına dönebilirler. Eğer fiziksel güç gerektiren bir işleri yoksa 7 günden sonra işlerine dönebilirler. Fiziksel güç gerektiren ağır çalıştıkları bir işleri varsa 1 ay istirahat etmelerini öneriyoruz.

Karın germe ameliyatından sonra ne kadar iz kalır?

Karın germe ameliyatlarında karın alt kısımda yatay olarak uzanan iz kalır ancak bu iz bikini hattının içinde olduğu için dışardan belli olmaz.

Karın germe ameliyat izlerini geçirmek mümkün müdür?

Karın germe ameliyatına bağlı oluşan izleri tamamen kaybetmek mümkün değildir ancak izler zamnala cilt rengini alır ve belirginleri son derece azalır.