Antalya Liposuction-Yağ Aldırma Uygulamaları

Liposuction (Yağ alma) ameliyatı nedir?

Liposuction (Yağ alma) ameliyatı belli bölgelerde toplanan ve diyet/egzersize rağmen verilemeyen yağ birikimlerini vücuttan uzaklaştırma işlemidir.

Antalya-liposuction-yag-aldirma Vücutta yağ toplanmasının sebepleri nelerdir?

Vücutta yağ toplanmasının en sık nedeni aşırı yemek yemek veya düzensiz beslenmektir. Kişiler günlük aktivitelerine göre gereken kalori (enerji) miktarından fazlasını alırlarsa vücutlarında yağ birikir. Bazı bölgelerde daha fazla toplanmasının nedeni de cinsiyet ve genetik yapı farklılıklarına bağlıdır. Örneğin erkeklerde genellikle karın alt kısmında toplanırken bayanlarda karın ve basen bölgelerinde toplanma eğilimi vardır.

Liposuction (Yağ alma) ameliyatı nasıl yapılır?

Liposuction işleminde açılan yaklaşık yarım santimlik deliklerden cilt altına kanüller ile girilerek yağ dokuya ulaşılır. Bu kanüller bir vakum cihazını bağlıdır ve kanüllerin yağ dokudan ayırdığı parçalar vakumla çekilerek dışarı alınır.

Liposuction (Yağ alma) ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Liposuction (Yağ alma) ameliyatı ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde hastalara kan tahlilleri yapılarak kan seviyeleri, karaciğer, böbrek fonksiyon testleri, pıhtılaşma değerleri ve bulaşıcı hastalık açısından taramaları yapılır. Akciğer filmi çekilerek akciğerlerin durumuna, EKG (elektrokardiyografi) çekilerek kalp ritmine ve kardiak durumuna bakılır. Bunun yanı sıra kişinin ek bir hastalığı varsa hastalığıyla ilgili testler yapılır ve gerek görülürse ilgili bölümden ameliyat olmasına engel bir durumu olup olmadığına dair görüş alınır.

Liposuction (Yağ alma) ameliyatı alınması gereken yağ miktarına göre 1-3 saat sürer.

Alınması gereken yağ miktarına göre yatış süresi değişmektedir. Tek bölgeye liposuction yapıldığında kişiler genellikle aynı gün taburcu edilirken, birkaç bölgeden liposuction yapılan kişileri 1 gün hastanede takip edebilir.

Liposuction işleminden sonra kişiler sosyal hayatlarına yaklaşık 1 haftada dönerler. İş yaşamına dönüş ise yaklaşık 2 hafta sürer.

Liposuction (Yağ alma ameliyatı) sonrası ne kadar iz kalır?

Liposuction ameliyatından sonra yağ alınan bölgelerde sadece kanüllerin giriş deliklerine ait yarım santimlik izler kalır. Bunlar başta kırmızı renkte iken zamanla cilt rengini alır ve belirginliği son derece azalır.

Liposuction ameliyatına bağlı görülebilecek sıkıntılar nelerdir?

Liposuction ameliyatından sonra erken dönemde en sık görülen sıkıntı kanama ve sızıntılardır. Bunlar birkaç gün sürebilir. Sonraki günlerde görülen sıkıntı liposuction yapılan alanlarda görülen morluklar ve sertliklerdir. Bu morluklar ve doku ödemlerine bağlı oluşan sertlikler yaklaşık 1-6 ayda geçmektedir. Uzun dönemde ise karşımıza çıkan olumsuz durum liposuction yapılan yerlerdeki düzenliklerdir. Yara iyileşmesine bağlı olarak çökmeler ve düzensizlikler oluşabilmektedir.

Liposuction ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için OP. DR. SİBEL ATALAY INTERNATIONAL CLINIC ile iletişime geçiniz.