Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Jinekomasti ameliyatı nedir?

Bazı erkeklerde memeler olması gerekenden daha büyüktür. Jinekomasti ameliyatı erkeklerde görülen meme büyüklüğünde, memelerin normal boyutlarına getirilmesi amacıyla yapılan estetik ameliyatdır.

Antalya-jinekomasti Erkeklerde meme büyümesinin sebebi nedir?

Erkeklerde meme büyüklüğünün en sık sebebi yapısal olan meme büyüklüğü ve kilo alımıyla ortaya çıkan meme büyüklüğüdür.

Bazı hastalıklar ve hormonal bozukluklar da meme büyüklüğüne yol açabilir. Testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, tiroid hastalıkları, karaciğer hastalıkları, bazı kanser türleri, antideprasanlar, uyuşturucu maddeler, vücut gelişimi amacıyla kullanılan ilaçlar ve alkol tüketimi erkeklerde meme büyüklüğüne neden olabilir. Bunların ayırımını ve teşhisini yapmak için bir takım testlerin yapılması gereklidir.

Ergenlik döneminde görülen meme büyüklüğünü jinekomasti ile karıştırmamak gereklidir. Ergenlikten sonra hormonların dengeye girmesi ile memeler normal boyutuna kavuşur.

Jinekomasti ameliyatı hangi yöntemlerle yapılır?

Jinekomasti ameliyatlarını temel olarak 2 yöntemle yapıyoruz.

Liposuction: Eğer memede yağ dokusu fazlalığına bağlı bir büyüme varsa liposuction işlemi ile memeler küçültülebilir.

Meme dokusu çıkarma: Bazı memelerin büyüklüğü yağ dokusu fazlalığına bağlı değil meme dokusunun olması gerekenden fazla ve büyük oluşuna bağlıdır. Bu tip memelerde meme başının altında yarım ay şeklinde kesi yapılarak fazla meme dokusu çıkartılır. Eğer deri fazlalığı da varsa beraberinde ince bir çizgiyle deri toparlaması yapılır.

Jinekomasti ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Jinekomasti ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde hastalara kan tahlilleri yapılarak kan seviyeleri, karaciğer, böbrek fonksiyon testleri, pıhtılaşma değerleri ve bulaşıcı hastalık açısından taramaları yapılır. Akciğer filmi çekilerek akciğerlerin durumuna, EKG (elektrokardiyografi) çekilerek kalp ritmine ve kardiak durumuna bakılır. Bunun yanı sıra kişinin ek bir hastalığı varsa hastalığıyla ilgili testler yapılır ve gerek görülürse ilgili bölümden ameliyat olmasına engel bir durumu olup olmadığına dair görüş alınır.

Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkileyen bir faktördür. Ameliyat olacak tüm hastalarımıza ameliyattan en az 1 hafta önce sigarayı bırakmalarını öneriyoruz.

Kişilerin ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaçları ve bitkisel takviyeleri bırakmaları gerekmektedir. Bu ilaçları bırakmalarına bir engelleri olup olmadığını ilacı tavsiye eden bölüme danışarak bıraktırıyoruz.

Jinekomasti ameliyatı 1-2 saat sürmektedir.

Jinekomasti ameliyatı olan kişileri genellikle aynı gün taburcu edebiliyoruz.

Ameliyat sonrası iyileşme yaklaşık 10 gün sürer.

Jinekomasti ameliyatından sonra sosyal hayata ve iş yaşamına ne zaman dönülebilir?

Ameliyattan sonra kişiler yaklaşık 3 günde sosyal hayatlarına dönerler. İş hayatlarına dönmeleri ise 1 haftayı bulur.

Jinekomasti ameliyatından sonra ne kadar iz kalır?

Liposuction ile meme küçültme yapılan kişilerde memenin etrafında yarım santimlik birkaç iz kalır.

Doku çıkarılması gerekiyorsa çıkarılacak doku miktarına göre deride ince çizgi şeklinde izler kalır. Bunların belirginliği zamanla azalır.