Kepçe Kulak Onarımı

Kepçe kulak (yelken kulak) nedir?

Kulak kepçesinde birçok doğumsal şekil bozukluğu olabilir. Kulak kepçesi gelişim bozukluklarından en sık karşımıza çıkan kepçe kulak oluşumudur. Kepçe kulak olarak adlandırılan durum karşıdan bakıldığında kulakların her iki yanda normalden daha belirgin olduğu durumdur.

Antalya-kepce-kulak-onarimi Kepçe kulak ameliyatı kaç yaşında yapılabilir?

Kulak kepçesi gelişimini hızlı tamamlayan bir organdır. Çocuk 3 yaşına geldiğinde kulak kepçesi gelişimini büyük oranda tamamlamış olur. Çocuğun sosyal ortama girmeye başladığı anaokulu yaşından itibaren bu ameliyatın yapılmasını tavsiye ediyoruz çünkü okulda arkadaşları tarafından kepçe kulakları nedeniyle alay edilen çocuklarda ciddi psikolojik sorunlar ve özgüven eksikliği meydana gelebilmektedir. Kepçe kulak ameliyatının 4-5 yaşından itibaren yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Kepçe kulak ameliyatı hangi teknikle yapılır?

Kulak kepçesini oluşturan kıkırdak çeşitli tekniklerle şekillendirilerek normal konumuna getirilebilir. Kulak yapısına göre hangi tekniğin uygun olduğuna karar verilebilir.

Kulak kıkırdağı uygun esnekliğe sahipse ve katlandığında istenilen şekil oluşturulabiliyorsa ip askı tekniği kullanılır. İp askı tekniğinde ciltte küçük kesiler oluşturularak kıkırdak içerisine konulan iplerle katlama işlemi yapılır.

Kulak kıkırdağı daha sert bir yapıdaysa ve kıkırdak fazlalığı varsa kulak arkasındaki katlantı çizgisinden bir kesi yapılarak kıkırdak yeniden şekillendirilir, fazla kıkırdak yapıları çıkarılır ve kulağı kafatasına yaklaştıran dikişler konulur.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
  • Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi kepçe kulak ameliyatlarında da dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır.
  • Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza danışarak en 7-10 gün önce bırakmanız gerekir.
  • Bazı ilaçların ve vitaminlerin kan sulandırıcı etkileri vardır ve ameliyat esnasında ve iyileşme döneminde kanamaları arttırabilir. Kullandığınız ilaçları, besin takviyelerini, zayıflama çaylarını doktorunuza bildirmeniz son derece önemlidir.
  • Herhangi bir maddeye veya ilaca allerjiniz varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.
  • Sigara kullanan hastaların ameliyattan en az 3 hafta önce sigarayı bırakmalarını öneriyoruz.
  • Ameliyattan bir hafta öncesine kadar alkol kullanılmamalıdır.
  • Ameliyata gelirken makyaj yapmayın, takı takmayın ve oje sürmeyin, değerli eşyalarınızı lütfen yanınızda getirmeyin.
Kepçe kulak ameliyatlarında anestezi yöntemi nedir?

Kepçe kulak ameliyatları erişkin kişilerde lokal anestezi ile yapılmaktadır ancak çocuk hastalarda genel anestezi altında yapılması daha uygundur.

Kepçe kulak ameliyatları 45dk- 1,5 saat sürmektedir.

Lokal anestezi altında yapılan kepçe kulak ameliyatlarında hasta hemen taburcu edilebilir. Operasyon genel anestezi altında yapıldıysa hastanın anestezi etkisinden tam olarak kurtulabilmesi için 4-6 saat hastanede takip edilmesi gerekir. Bu süre sonunda sıkıntısı olmaya hastalar evlerine gönderilebilir.

Kepçe kulak ameliyatlarında iyileşme genellikle 7-10 gün sürer. Kulağın son şeklini alması ve şişliklerin tamamen geçmesi yaklaşık 1 ayı bulabilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra sosyal hayata ve iş yaşamına ne zaman dönülebilir?

Kepçe kulak ameliyatı geçiren hastalar yaklaşık 1 hafta sonra normal sosyal ve iş hayatlarına dönebilirler.

Kepçe kulak ameliyatından sonra ne kadar iz kalır?

İp askı yöntemiyle yapılan kepçe kulak ameliyatlarında neredeyse hiç iz kalmamaktadır. Kulak arkasından kesi yapılarak gerçekleştirilen ameliyatlarda ise kulak arkasında katlantı bölgesinde kalan izler kalmaktadır. Bu izlerin belirginliği zamanla azalmaktadır.