Bacak Estetiği

Bacak estetiği nedir?

Bacak güzelliği günümüz bayan ve erkeklerinde daha fazla önem kazanmaktadır. Üst bacak bölgesinde fazla yağlanmanın olması, yağların orantısız dağılmış olması, alt bacak bölgesinde eğrilikler ve kas yapısındaki gelişim yetersizlikleri veya kilo alımına bağlı kalınlaşmalar bacak estetiğini bozan etkenlerdir.

Antalya-bacak-estetigi Bacak yapısındaki düzensizliklerin en sık sebepleri nelerdir?

Bacak estetiğini en sık bozan şey aşırı yağlanmalardır. Yağlanmalara bağlı olarak basenlerde genişleme, iç bacaklarda dolgunluk, bacak ve ayak bileklerinde kalınlaşmalar görülür. Bunun dışında doğumsal olarak veya geçirilen trafik kazaları, travmalar vs. ye bağlı bacaklarda şekil bozuklukları gelişebilir.

Bacaklarda yağlanmaya bağlı oluşan şekil bozukluğu nasıl giderilir?

Bacaklarda yağlanmaya bağlı oluşan şekil bozuklukları liposuction (yağ alma) operasyonu ile giderilebilir. Liposuction işlemi ile özellikle basenler ve bacak içlerinde yer alan yağlar alınır, kalınlaşmış bilekler inceltilir, baldırlar daha estetik bir hale getirilebilir.

Alt bacaklarda açılanma nasıl giderilir?

Alt bacaklarda dışa doğru açılanma varsa ve bacaklar birbirinden fazlaca ayrık görülüyorsa bu durum bacak içlerine yapılan işlemlerle düzeltilebilir. Bacak iç kısımları yağ dolguları veya hyaluronik asit dolgularla hacim verilebilir.

Bacaklar arasındaki açıklık dolgu ile giderilemeyecek kadar geniş ise silikon bacak implantları tercih edilir. Bunlar özellikle iç bacaklara düzgün bir kontur oluşturmak için kullanılan, vücut ile biyouyumluluğu olan, ömür boyu kalabilen implantlardır.

Bacak estetiği uygulamaları nasıl yapılır?

Bacağa dolgu uygulamaları klinik ortamında lokal anestezi altında yani belli bölgeler uyuşturularak yapılabilir. Eğer implant konulması planlanıyorsa spinal anestezi veya genel anestezi altında hastanede işlem yapılması gerekmektedir.

Bacak estetiği işlemi öncesi dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza danışarak en 7-10 gün önce bırakmanız gerekir.

Bazı ilaçların ve vitaminlerin kan sulandırıcı etkileri vardır ve ameliyat esnasında ve iyileşme döneminde kanamaları arttırabilir. Kullandığınız ilaçları, besin takviyelerini, zayıflama çaylarını doktorunuza bildirmeniz son derece önemlidir.

Herhangi bir maddeye veya ilaca allerjiniz varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.

Sigara kullanan hastaların ameliyattan en az 3 hafta önce sigarayı bırakmalarını öneriyoruz.

Tedaviniz için ameliyat planlandıysa;
  • Ameliyattan bir hafta öncesine kadar alkol kullanılmamalıdır.
  • Ameliyattan en az 6 saat öncesinden itibaren hastanın aç olması gereklidir.
  • Ameliyata gelirken doktorunuzun sizden istediği tetkikleri mutlaka yanınızda getiriniz.
  • Ameliyata gelirken makyaj yapmayın, takı takmayın ve oje sürmeyin, değerli eşyalarınızı lütfen yanınızda getirmeyin.

Bacağa hyaluronik asit enjeksiyonu ile dolgu uygulaması yaklaşık 30 dk sürmektedir. Yağ dolgusu ile düzeltme yapılacaksa bu işlem 1-2 saat sürebilir.Silikon implant ameliyatları 1-2 saat sürmektedir.

Slikon implant ameliyatlarından sonra hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir.

Bacağa slikon implant konulduktan sonra ilk birkaç gün hastalar ağrı hissedebilirler. Bunlar ağrı kesicilerle geçebilen ağrılardır.

Bacağa slikon implant yerleştirildikten sonra sosyal hayata ve iş yaşamına ne zaman dönülebilir?

Kişiler 5-7 günde normal sosyal hayatına ve iş hayatına dönebilmektedir.

Slikon implant ameliyatından sonra ne kadar iz kalır?

Slikon implant diz arkası kıvrımdan yapılan birkaç santimlik bir kesi ile yerleştirilir. Bu izin belirginliği zamanla azalır.