Karın germe ameliyatı tehlikeli mi?

Karın gerdirme ameliyatı da her cerrahi prosedürün taşıdığı riskleri taşır. Abdominoplasti sonrası genellikle ciddi bir komplikasyon görülmez.

Antalya karın gerdirme riskli mi?

Karın Germe Ameliyatının riskleri nelerdir?

Karın germe ameliyatı alanında uzmanlaşmış tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapıldığında hastaları mutlu eden sonuçlar alınmaktadır. Her cerrahi işlem de olduğu gibi bu ameliyatın da bazı riskleri vardır. Hastaya operasyon öncesi bu riskler mutlaka açıklanmalıdır.

 Peki karın germe ameliyatı riskli mi?

Karın germe ameliyatındaki olası riskler şunlardır:

 1. Hematom
 2. Enfeksiyon
 3. Cilt Nekrozu
 4. Emboli
 5. İz
 6. Hissizlik
 7. Karında Düzensizlikler

  Hematom

  Hematom, deri veya deri altı dokularda kan toplanmasıdır. Ameliyat sonrası oluşan kanama da deri altında toplanıp pıhtılaşabilir. İtinalı bir cerrahi uygulama ile kanama kontrolü yapılarak hematom önlenmeye çalışılır.

  Enfeksiyon

  Ameliyat esnasında steriliteye dikkat edilmesi enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası pansumanların aksatılması enfeksiyona sebep olabilir. Sigara ve diyabet enfeksiyon riskini artırır.

  Cilt Nekrozu

  Nekroz, canlı dokuların kanla yeterli beslenememesi sonucu dokunun ölmesi demektir. Karın üzerindeki deriye yeterli kan akışı sağlanmazsa, deri zamanla ölmeye başlayacaktır. Ameliyat sonrasındaki cilt nekrozunu önlemenin en etkili yolu sigarayı bırakmaktır.

  Emboli

  Karın Germe Ameliyatı Sonrası kanın kalbe geç dönüşü sebebiyle bacaklarda oluşacak kan pıhtılaşması emboliye sebep olabilir. Oluşan pıhtı akciğerlere ulaşırsa pulmoner emboliye sebep olur. Pulmoner emboli ise ölümcül neticeler verebilir.

  Emboliyi önlemek için ameliyat sonrası hastalara varis çorapları kullandırılır. Ameliyat sonrası derin nefes alırken veya öksürürken kaslar sıkıştırılacağı için rahatsız edici bir durum ortaya çıkar. Hasta rahatsız olduğu için öksürmek veya derin nefes almak istemez. Ancak derin nefes alınması kanın kalbe geri taşınması konusunda oldukça önemlidir. Kan kalbe taşınması yavaşlarsa, damarlarda pıhtılaşma meydana gelebilir. Oluşan bu pıhtıların akciğere ulaşması ile de ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

  Bu duruma engel olabilmek için ameliyat sırasında hastaya pnömatik çorap giydirilmesi, sıkma cihazları yerleştirilmesi, vücudun sıcak ve nemli tutulması sağlanmaya çalışılır. Bu çalışmalar kanın pıhtılaşmasını önlemeye yöneliktir.

  İz

  Ameliyattan sonra bir kalça kemiğinden diğer kalça kemiğine kadar uzanan ve bikini bölgesi içerisinde kalan ameliyat izleri oluşur. İzler zamanla azalabilir ama tamamen kaybolmaz.

  Ameliyat sonrası dikiş izlerinin daha belirgin olmasının sebebi yetersiz kan akışı ve sigaradır. Nadir olarak da gerçekleşse, her iki durumda da dokulardaki yetersiz beslenme ve oksijenlenmeme sonucu yara iyileşmesi hem uzar hem de kötüleşebilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde gecikme gibi komplikasyonlara biraz daha sık rastlanır.

  Hissizlik

  Karın Germe Ameliyatının tek başına yapılması ya da liposuction ile yapılması durumunda hissizlik beklenebilir. Hissizlik durumu birkaç hafta sonra düzelmeye başlasa da altı aydan bir yıla kadar devam edebilen bir komplikasyondur.

  Karında Düzensizlikler

  Ameliyat sonrası karın bölgesinde şişlikler ve yumrular görülebilir. Bunlar iç dikişler eriyene kadar birkaç hafta sürebilen bir durumdur. Ancak daha uzun süre de devam edebilir.

Karın Germe Ameliyatırisklerini azaltmak için yapılması gerekenler nelerdir?

 • Diyabet hastalığınız kontrol altında olmalı.
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında sigara bırakılmalı.
 • Hamileyseniz, ameliyatınız hamilelik sonrasına ertelenmeli.
 • Ameliyat, egzersiz ve kilo vermenin yerini tutmaz. Ameliyattan önce ve sonra kilonuz kontrol altında tutulmalı.
 • Aldığınız ilaç ve bitkisel takviyeleri hekime bildirilmelisiniz. Bazı ilaç ve bitkisel takviyeler kanama riski nedeniyle kesilebilir.

Abdominoplasti hakkında daha detaylı bilgi için karın germe ameliyatı hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.