BURUN ESTETİĞİ (RHINOPLASTY)

Burun estetiği nedir?

burun-estetik-ameliyatıBurun estetiği kişinin yüzü ile uyumlu, sağlıklı nefes alıp verebilen bir burun oluşturulması için burnun yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Burun estetiği ameliyatı ile burundaki eğrilikler düzeltilir, solunum yolu açılır, kemerli burunlarda kemer kısmı yok edilebilir, burun kanatları büyük ve geniş ise daraltılabilir, burun ucu büyük ve yuvarlak ise küçültülebilir.

Burun eğriliklerinin sebepleri nelerdir?

Burun eğrilikleri genetik (yapısal) olarak olabileceği gibi düşmeler, çarpmalar ve kazalara bağlı da sonradan meydana gelebilir

Burun ameliyatı hangi teknikle yapılır?

Burun ameliyatları kapalı ve açık tekniklerle yapılabilir. Kişinin burun yapısına ve problemine göre hangi teknikle yapılacağına karar verilir.

Burun estetiği ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

  • Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza danışarak en 7-10 gün önce bırakmanız gerekir
  • Bazı ilaçların ve vitaminlerin kan sulandırıcı etkileri vardır ve ameliyat esnasında ve iyileşme döneminde kanamaları arttırabilir. Kullandığınız ilaçları, besin takviyelerini, zayıflama çaylarını doktorunuza bildirmeniz son derece önemlidir.
  • Herhangi bir maddeye veya ilaca allerjiniz varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz
  • Sigara kullanan hastaların ameliyattan en az 3 hafta önce sigarayı bırakmalarını öneriyoruz
  • Ameliyattan bir hafta öncesine kadar alkol kullanılmamalıdır
  • Ameliyattan en az 6 saat öncesinden itibaren hastanın aç olması gereklidir.
  • Ameliyata gelirken doktorunuzun sizden istediği tetkikleri (tomografi, ultrasound, mamografi) mutlaka yanınızda getiriniz
  • Ameliyata gelirken makyaj yapmayın, takı takmayın ve oje sürmeyin, değerli eşyalarınızı lütfen yanınızda getirmeyin

Burun estetiği ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Burun estetiği ameliyatları yapılacak işlemin büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal uygulama yapılacak hastalarda genellikle kan tahlili yeterli olmaktadır. Genel anestezi altında ameliyat planlanıyorsa ek tahlillere ihtiyaç duyulur. Ameliyat öncesinde hastalara kan tahlilleri yapılarak kan seviyeleri, karaciğer, böbrek fonksiyon testleri, pıhtılaşma değerleri ve bulaşıcı hastalık açısından taramaları yapılır. Akciğer filmi çekilerek akciğerlerin durumuna, EKG (elektrokardiyografi) çekilerek kalp ritmine ve kardiak durumuna bakılır. Bunun yanı sıra kişinin ek bir hastalığı varsa hastalığıyla ilgili testler yapılır ve gerek görülürse ilgili bölümden ameliyat olmasına engel bir durumu olup olmadığına dair görüş alınır.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatı küçük işlemlerde 1-2 saat sürerken burnun içeriden ve dışardan tamamen yeniden şekillendirilmesi gereken ameliyatlarda 4-5 saat sürebilmektedir.

Burun estetiği ameliyatından sonra hastanede kalmak gerekir mi?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra hastaları genellikle aynı gün taburcu ediyoruz.

Burun ameliyatından sonra morluk şişlik ne kadar olur?

Burun ameliyatlarından kemik kırma, kıkırdak alma veya kemik törpüleme işlemleri yapıldıysa şişlik ve morluklar oluşabilir. Bunların derecesi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Örneğin aynı işlemleri yaptığımız bir hastada çok ciddi derecede şişlik ve morluk oluşurken başka bir hasta çok hafif atlatabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme kaç gün sürer?

İyileşme süreci yine yapılan işleme ve kişiden kişye değişmek kaydıyla ortalama 7-15 gündür.

Burun estetiği ameliyatından sonra sosyal hayata ve iş yaşamına ne zaman dönülebilir?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra 5-7 gün burnunuzda alçı veya sargılar olabilir. Bunlar çıkarıldıktan sonra işinize dönmeniz daha uygun olur. Bu süreç genellikle 1 hafta zaman almaktadır

Burun estetiği ameliyatından sonra ne kadar iz kalır?

Kapalı yapılan burun ameliyatlarında burnun içinden kesi yapıldığı için belirgin bir iz olmaz. Açık burun ameliyatlarında burun deliklerinin ortasındaki bölme üzerinde yatay bir iz kalır ancak bunun da belirginliği son derece azdır