Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağı estetiği nedir?

Alt göz kapağı estetiği, göz altlarında belirginleşen torbacıkların alındığı ve deri fazlalıklarının giderildiği ameliyattır. Bazen de göz altındaki aşırı çukurluklar nedeniyle başvuran kişilerde bu çukurların giderilmesine yönelik işlemler yapılır.

Antalya-Yüz-Estetigi Alt göz kapağı torbalarının ve deri esnekliğinin sebepleri nelerdir?

Yaşlanma veya genetik yapıya bağlı olarak göz altı torbaları belirginleşir. Beraberinde deride kollajen kaybı ve yerçekiminin etkisiyle esnemeler ve sarkmalar meydana gelir.

Alt göz kapağı estetiği hangi teknikle yapılır?

Göz altı torbalarını gidermek için kirpiklerin hemen altından yapılan bir kesi ile deri deri ve kas kaldırılarak torbalanmaya neden olan yağ yastıkçılarının bir kısmı çıkarılır. Kalan kısmı ise yanak üzerine serilerek yanakta aşırı boşalma önlenmiş olur. Eğer deri fazlalığı varsa göz kapağı gerdirilerek fazla kısımlar uzaklaştırılır

Göz altı çökme ve boşlukları bulunan hastalarda daha genç bir görünüm elde edebilmek için çökük alanlara dolgu uygulaması yapılabilir. Dolgular kişinin kendi yağları ile yapılabileceği gibi hyaluronik asit dolguları da kullanılabilir.

Alt göz kapağı estetik uygulamalarından önce nelere dikkat edilmesi gerekir?
  • Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza danışarak en 7-10 gün önce bırakmanız gerekir.
  • Bazı ilaçların ve vitaminlerin kan sulandırıcı etkileri vardır ve ameliyat esnasında ve iyileşme döneminde kanamaları arttırabilir. Kullandığınız ilaçları, besin takviyelerini, zayıflama çaylarını doktorunuza bildirmeniz son derece önemlidir.
  • Herhangi bir maddeye veya ilaca allerjiniz varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.
  • Sigara kullanan hastaların ameliyattan en az 3 hafta önce sigarayı bırakmalarını öneriyoruz.
  • Ameliyattan bir hafta öncesine kadar alkol kullanılmamalıdır.
  • Ameliyattan en az 6 saat öncesinden itibaren hastanın aç olması gereklidir.
  • Ameliyata gelirken doktorunuzun sizden istediği tetkikleri (tomografi, ultrasound, mamografi) mutlaka yanınızda getiriniz.
  • Ameliyata gelirken makyaj yapmayın, takı takmayın ve oje sürmeyin, değerli eşyalarınızı lütfen yanınızda getirmeyin.
Alt göz kapağı estetiği uygulamalarından önce yapılması gerekenler nelerdir?

Alt göz kapağı estetiği uygulamaları lokal veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Eğer genel anestezi altında yapılacaksa ameliyat öncesinde hastalara kan tahlilleri yapılarak kan seviyeleri, karaciğer, böbrek fonksiyon testleri, pıhtılaşma değerleri ve bulaşıcı hastalık açısından taramaları yapılır. Akciğer filmi çekilerek akciğerlerin durumuna, EKG(elektrokardiyografi) çekilerek kalp ritmine ve kardiak durumuna bakılır. Bunun yanı sıra kişinin ek bir hastalığı varsa hastalığıyla ilgili testler yapılır ve gerek görülürse ilgili bölümden ameliyat olmasına engel bir durumu olup olmadığına dair görüş alınır.

Göz altı torbalarının ve deri fazlalığının alınması 1-2 saat sürmektedir. Göz altı çöküklükleri gidermek için yapılan dolgu uygulamaları ise 15-30 dakika sürmektedir.

Alt göz kapağı estetiği uygulamalarında hastanede yatmaya gerek yoktur, kişiler uygulamaları bittikten sonra evlerine gönderilir.

Cerrahi uygulamalarda ve dolgu işlemlerinde gözde şişlik ve morluk meydana gelir. Bu şişlik ve morlukların geçmesi 1 hafta sürebilir.

Alt göz kapağı estetiği uygulamalarından sonra sosyal hayata ve iş yaşamına ne zaman dönülebilir?

Alt göz kapağı estetik uygulamaları sonrasında, kişiler 5-7 günde iş ve sosyal hayatalrına dönebilirler.

Alt göz kapağı estetiği uygulamalarında sonra ne kadar iz kalır?

Alt göz kapağı estetiği uygulamalarından sonra kirpiklerin alt sınırında, ilk bakışta belli olmayan, izler kalır. Bu izler önceleri kırmızı ve belirgin iken zamanla cilt rengini alır ve belirginleri azalır.

Alt göz kapağı estetiği uygulama izlerini geçirmek mümkün müdür?

İzlerin tamamen kaybolması mümkün değildir ancak zamanla ilk bakışta fark edilemeyen hafif izler kalır.